, ,

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer 

Genk, Lorient, FC Köln og engelske klubber har alle intensiveret jagten på Jonathan Fischer, der står foran et stort skifte denne sommer. Det kan Tipsbladet afsløre.



En af Danmarks mest fremadstormende målmænd, Jonathan Fischer, er ved at vokse sig ud af Eliteserien. 

Tipsbladet kan afsløre, at der i løbet af de seneste uger og måneder har været meget fint besøg af store klubber til Fredrikstads kampe i jagten på fænomenet Jonathan Fischer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Köln, Genk og Lorient alle været til stede for at syne den 23-årige dansker, og dialogen om en sommertransfer har længe været i gang, ligesom det har været det med bejlere fra England. 

– Det er sgu svært at komme uden om, at Jonathan holder et særdeles højt niveau, og med hans mentalitet vil han bare blive bedre i den tid, der kommer, siger Fredrikstads sportschef, Anders Jensen, og tilføjer:  

– Jeg har ikke lyst til at kommentere de konkrete klubber, der nævnes, men det er en fin udvikling at se, større europæiske klubber oftere og oftere besøger vores kampe. 

Jonathan Fischer har kun i lidt over et år været i Fredrikstad, hvor han har gennemgået en utrolig eksplosiv udvikling, og han blev i vinter nomineret til årets spiller i Eliteserien – som den eneste målmand. 

Det skyldtes en helt formidabel sæson, hvor Jonathan Fischer præsterede hele 13 clean sheets – for en oprykkerklub, som han tilmed vandt pokalfinalen med efter straffesparksafgørelse, hvor han fik en nøglerolle. 

Totalen hedder i dag 40 kampe, og her har han formået at gå fra banen hele 20 gange uden at lukke mål ind. Med kun 39 indkasserede mål i alt. 

Flere statistikker viser da også, at Jonathan Fischer på flere parametre var den bedste danske målmand i 2024, så der er ikke noget at sige til, at man i Fredrikstad er fuldstændig overbeviste om, at man kun har den danske keeper på lånt tid. 

– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde cheftræner Andreas Hagen til VG for en måned siden, og også fodbolddirektør Joachim Heier har ytret frygt for et salg. 

– Jeg tror, det er få keepere, som har været på det niveau i norsk fodbold de seneste 10-15 år, sagde han i vinter til selvsamme medie og fortsatte på samme høje nagler.

– Jeg synes, at han er Eliteseriens bedste keeper – og han er ikke færdigudviklet endnu. Det er hans første år med målmandstræner i år. Så han kommer til at nå langt, sagde han og slog fast omkring et salg.

– Så skal der mange millioner på bordet. 

De penge har FC Köln, Genk og Lorient da også. 

Den tyske klub er med to runder tilbage af den næstbedste række tre point foran nummer tre og er altså uhyre tæt på at rykke op i Bundesligaen.

Lorient er rykket op i Ligue 1 og er tæt på at tage førstepladsen i den næstbedste række i Frankrig, og Genk fra Belgien kan uden problemer slå rekorden for et salg i Fredrikstad. 

Spørgsmålet er bare, om disse tre klubber overhovedet er store nok til Jonathan Fischer, der har raketfart på.





Afslører særlig Højlund-klausul




EKSKLUSIVT

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Ekspert: Frygter én ting

Ekspert: Han er bange for det

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Mourinho til danskerklub?

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Jubler over vilde transfers



MEDIE

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

OB-transfers: Det skuffede mig mest



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Chok i Thomas Franks klub

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Afslører: Har taget ni kilo på



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Barça-kovending omkring Christensen?

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Overraskende Jonas Wind-melding

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien 

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Dansk teenager på blokken

Jubler over Andreas Christensen

Efter massiv kritik: Ronaldo med særlig gestus



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Skjelmose i grimt styrt

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Klar besked: ‘De tager fejl’

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder

Superstjerne tordner mod Disneyland

Øger forspring

DBU tager fat i UEFA: ‘Det er usportsligt’

FCK udlejer talent til svensk klub

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Hård Eriksen-besked